Hummingbird ile Google Sıralamaları Değişti. Hummingbird  güncellemesi hakkında fazla bilgim olmadığını öncelikle paylaşım. Fakat yaptıklarımı sizlerle paylaşacağım. Diğer güncellemeler sitelerim aldığı cezalar mevcuttu. Fakat Hummingbird güncellemesi ile bir nevze rahatladım . 

Geçmişe dönelim. Cezayı niye yedim. Kendime ait bir çok site var. Bu sitelerden link ekledim. İçerikleri benzemeyenlerden bile. Sitelerin hepsi pagerank değerine sahipti. Tabi ki google doğallığı sever ve yanlışı affetmez. Siteler ilk başta -50 daha sonra tamamen kaybolma cezaları aldı. (-900 cezası gibi). Sitelerim bazılarında ise alt kategoriler sıralamadaydı. Fakat ana url ortada yoktu.Profil ve Blog backlinkler son zamanlarda en çok kullandığımız yöntemler içerisinde yer almaktadır. Bu yöntemleri kendimde uyguladım. Sizlere bu işlemlerin yararını ve zararı gözlemlediğim kadarıyla anlatacağım.

Profil backlinler çeşitli forumlara imza yönetemiyle atılan linklerdir. Bu linkler siteler için göstermelik bir yarar sağlayabilir. Siteniz atılan 10k profil linkinden sonra hızlı bir şekilde üst sıralara çıkar. Fakat orada tutunamaz ise hızlı bir şekilde geldiği noktadan daha da geriye gider. Size önerim bir anda link yükleneceğinize. Forumlara tanıtım yazısı hazırlayın ve ekleyin.

Blog backlinkler ise profile göre daha yararlıdır. Tabi bir anda yüklenmemek kaydıyla. Yeni açılmış sitelerinizde bu yöntemi zamana yayarak uygulayın. Yoksa siteniz bir anda gümleyebilir. Profil ve Blog backlinleri kullanırken dikkatli olun yoksa bunun zararını görürsünüz. Kesinlikle Profil ve Blog Backlink bir anda atmayın.
 Bu dersimizde seo uyumlu makale yazma konusuna değineceğiz. Seo uyumlu makale yazmanın siteniz için büyük bir önemi bulunmaktadır. Bildiğiniz gibi sitelerimiz hitlerini genel olarak alt sayfalardan alır. Buda seo uyumlu makalenin önemini artırır.  Copy/Paste makaleler orjinal sitesindeki yazıyı geçemiyerek en alt sıralarda kendine yer bulur.

Yazılarınıza bütünlüğü kaybetmemeye çalışın. Ayrıca şunu unutmayın arama motorlar yazılarınızı solda sağa aşağıdan yukarıya doğru değerlendirir. Bu nedenle anahtar kelimelerinizi makalelerinize özenle yerleştirmelisiniz. Anahtar kelime yoğunluğu sıralamayı etkilemektedir. Ayrıca makelerinize iç link dağıtmayı unuymayınız.

Heading Etiketinin seo için büyük önemi bulunmaktadır.  h1 ve h2 etiketleri sayfalarımızda başlık ve alt başlık olarak kullanılmalıdır. Bu etiketleri doğru kullanabilirseniz sizlere artı puan olarak geri dönecektir. İmla kurallarına uymakta sitelerinize artı puan sağlar.Son zamanlarda sitelerimizde büyük bir hit ve sıralamalarda geri düşme gibi durumlarla karşılaşıyoruz. Google kopyacılığı engellemek için geçtiğimiz dönemlerdePanda Farmer güncellemesi yapmıştı ve bunun üzerine koyarak gidiyor. Güncellemede benim analiz ettiğim kadarıyla şu tipteki siteler hit kaybına uğruyor;

 • İçeriği özgün olmayan siteler,
 • Host sorunu yaşayan siteler,
 • Aynı analytics, webmaster tools hesabına bağlı sitelerin büyük çoğunluğu
 • Backlink artışı ile içerik orantısı olmayan siteler
 • Az görseli çok metin bulunduran siteler

Buna çözüm olarak şunları yapabiliriz.

 • Sitemizin kalitesini içeriği sağlam tutarak,
 • Google haricinde diğer arama motorlarından veya sitelerden elde ettiğimiz doğal hitler,
 • Son olarak içeriktaş sitelerden aldığımız bağlantılar.

Sizinde seo hakkında değerli bilgileriniz var ise Ders Ekle kısmından veya yorum kısmından eklemeler veya yeni yazılar ekleyebilirsiniz.Web siteniz herhangi bir durumdan dolayı geriye atıldıysa Google Yeniden Değerlendirme isteğinde bulanabilirsiniz. Site sahipleri bazen hosting sorunları yaşayabilir ve siteleri kapanabilir. Google bu durumu hoş karşılamaz ve sitenizi sıralamada geriye atabilir. Bu gibi durumlarda yeniden değerlendime istemeniz gerekmektedir.

https://www.google.com/support/webmasters/bin/answer.py?answer=35769&hl=tr

Hosting kesintileri gibi bazen backlinklerde hoş karşılanmayabilir. Özellikle internet dünyasında siteniz iyi bir yerde ise rakipleriniz bunu kıskanabilir ve hacklink olayına girerek seo çalışmalarınızı tümüyle bozabilir. Bu durumda sitenizin sıralamada geriye düşmesini sağlar. Bu gibi durumda aşağıda linki kullanmanız gerekmektedir

https://www.google.com/webmasters/tools/reconsideration?hl=tr

Yukarıdaki linki kullanarak Google editörleri ile bağlantı kurabilirsiniz. Durumu doğru ve tüm detaylarıyla anlatmanız gerekmektedir. Aksi taktirde bu istek yerine getirilmez.Bu yazımızda google son çıkardığı Panda/Farmer güncellemesi üzerinde duracağız. Google bu güncellemeyi spamcı veya kopya içerikli siteleri geriye atmak için hazırladı. Yani başka siteyi olduğu gibi kopyalayan siteler yakın zamanda bu güncellemeden çok kötü etkilenecek.

Sitelerinde kopya içerik olmayan özgün içerikli siteler daha üst sıralara çekilecek. Bunun için sitenizin özgünlük oranını yüzde 50 üzerinde tutmaya çalışın.Bu algoritmayla birlikte sosyal medya’nın etkilerinin farkında olan google +1 servisinide hizmete sokarak arama sonuçlarında kaliteyi hedeflemeyi düşünüyor.

Benim size tavsiyem sitelerinizi özgün tutun. Bunun yanında ziyaretçi aradığı içeriği siteniz rahatlıkla bulsun. Böylece google sitelerinize + puan vererek üst sıralara çıkmanıza yardım edecektir. Sitelerinizi üst sıralara çıkarmak için bir önceki seo bilgileri makalemizi okumanınızı öneririmBunları bazılarınız biliyor olabilirsiniz. Fakat yeni başlayanlar için yararlı bir makale olacağını umuyorum Seo İpuçları ;

 • link alırken verdiğiniz kelimelere dikkat edin. Sitelerden link alırken yan cümlecik link almayı unutmayınız. 
 • Linklerinizin sürekli olması gerekmektedir. Tanıtım yazıları bu amacla çok önemlidir. Tanıtım yazılarında sitelerinizin ismini vermeyi unutmayınız. Yazılarınızda farklı kelimlerden link verin.
 • forumlarda konu açarken sitelerinizin urlsini yazın. Ayrcıca profil backlinleri de siteniz için önemlidir. Forumdaki imza linkleri. 
 • tanıtım yazıları ücretsiz getirmek için google da "ücretsiz tanıtım yazısı" diye aratmanız yeterli. Buradaki yazılarda forumdaki taktileri (başlıklarda url kullanma gibi) uygulayın. wordpress, blogspot, blogcu gibi sitelerden subdomain açın sitenize uygun.
 • Facebook twiter gibi sosyal medyalardan kendinize hesap açarak ilişkilendirin. Fakat bunları takip eden sayıları önemlidir. Zira burada yeterince ilgi göremez iseniz bunun pek bir önemi kalmaz.
 • edu ve gov.tr uzantılı sitelerden alınan linklerin önemini anlatmaya gerek yok. Fakat burda dikkat edilmesi gerek konu az çıkışı olan siteleri bulmak. İşte size site bulmak için örnek; site:.edu inurl:node comment inurl:.gov.tr "Leave a Reply" 
 • Otoriter sitelerden link almak önemlidir. Yani bağlacı olan sitelerden link almak önemlidir. Yada bu sitelerdeb çıkış alan sitelerden tanıtım yazısı almak çok önemlidir. Bunu sitenin anasayfasında veya bing arama motorundan LinkFromDomain:url gibi 
 • Videolarda özgünlüğe dikkat edilmesi gerekir. Kendi videolarınızı çekerek sitenizin popüleritesini atırın. Videoların üzerine sitelerinizin linklerini vermeyi unutmayın. 
 • Rss linkleri çok önemlidir. Bu teknikle belirtiğiniz siteye 5 adet link almış olursunuz. 
 • Dizinlere sitelerini eklemeniz gerekmektedir. Örneğin Dmoz veya Yahoo dizileri gibi. 
 • Reklamlarda siteniz için önemlidir. Sitenize aldığınız linkler ile sitenizin hitinin aynı oranda yükselmesi önemlidir. Sitelerden reklam alırken site içeriğine, reklam konumuna, reklam boyutuna dikkat etmelisiniz. 
 • Resimlerden alacağınız backlinlerin önemi büyüktür. Ayrıca resimlere sitenizin url sini yazarak reklam yapabilirsiniz. Resimlerinize alacağınız linkler resimlerinizi google resim aramasında yükselmesini ve sitenize hit sağlamanıza yarar.
 • Rakip sitelerin yahoodan takip ederek nerden link aldığını görebilir ve o sitelerden sizde link alabilirsiniz.

 « 1 »